Tikovi su nevoljne, nagle, brze i repetitivne kretnje koje mogu biti motoričke (povezane sa pokretima pojedinih grupa mišića) ili vokalne. Karakterišu ih kratkotrajni napadi koji naizgled nemaju svrhu (APA 2013; Cohen i sar. 2013; Hebebrand 2011; Lewis 1996; Steinhausen 2010, Walkup i sar. 2010; WHO 1993). Ključna obeležja tikova uključuju: Sposobnost da se na kratko vreme inhibiraju. Inhibicija uzrokuje neugodu ili senzorički osećaj pre tika. Aktivno učešće je potrebno u sprovođenju tika. Tikovi su često visoko sugestibilni. ((Mills i Hedderly…
dečja psihoterapija
Priča o dečaku Aleksu, detetu koje je ostavilo autizam iza sebe
Posted on June 5, 2024Aleks je star 10 godina, iako se čini da je sasvim običan dečak, ima nešto neobično u vezi sa njim: jednom je imao autizam, a sada ga nema. Bilo je momenata kada Aleksovi roditelji nisu znali da li će on ikada govoriti punim rečenicama, a kamoli da se šali sa nepoznatim ljudima. Sumnjali su da bi njegov autizam mogao da spreči takvu budućnost. Aleksovi roditelji su počeli da brinu o njegovom stanju pre nego što je napunio godinu dana. Nije…
Termin “staklena deca” popularizovao je norveški autor Justejin Gorder u svom romanu Misterija pasijansa (originalni naslov: “Kabalmysteriet”), koji je prvi put objavljen 1990. godine. U knjizi, Gorder koristi termin koji se odnosi na decu koja odrastaju u senci tuge ili emocionalnih borbi svojih roditelja, upoređujući ih sa staklom jer ono je krhko i lako se može razbiti. Ovaj termin postaje popularan dvadeset godina kasnije, 2010. godine i to na TED’s talk od strane govornice Alicia Maples koja je staklenu decu…
Kada strah od toga kako izgledaš stane na tvoj put
Posted on December 14, 2023Kada si tinejdžer, postaješ svesniji šta drugi misle. Imaš utisak da postoji samo jedna „prava“stvar koju treba oblačiti i biti popularan, kao da uvek postoji pravilo šta treba da kažeš u određenom trenutku ili šta treba da uradiš. Baš kao da postoje pravila, tj. kao da postoje stvari koje ne bi trebalo da radiš- stvari koje bi mogle da te osramote ili da ti nekako umanje ugled, “skinu poene” kod prijatelja. Ovakvo razmišljanje može da te uvede u socijalnu anksioznost.…
Trend razvoda u Srbiji povećava se iz godine u godinu, o čemu svedoče i podaci Republičkog zavoda za statistiku: u 2019. godini zabeleženo je 1518 razvoda više nego 2015. godine. Kako navode, prosečan brak u Srbiji traje oko 13 godina, a uglavnom je to brak sa jedinim detetom. Kao takav, razvod ima kumulativni efekat na celu porodicu jer sa sobom nosi visoko stresne i bolne promene na svim nivoima. Zbog svega navedenog, važno je da se osvrnemo na dečije viđenje…
Strategije komunikacije sa osobama koje imaju poremećaj iz autističnog spektra
Posted on December 21, 2022Možete pročitati prethondi tekst koji više govori o tome kako komuniciraju ljudi sa poremećajem iz spektra autizma na ovom linku Strategije Postoji mnogo alata koji mogu pomoći autističnim osobama da razviju svoje jezičke i komunikacione veštine. Logopedi i patolozi su vodeći stručnjaci u proceni individualnog razumevanja i upotrebe jezika i mogu pružiti informacije o nivou razvoja jezičkih veština. Oni takođe pružaju podršku u planiranju intervencije i savetovanu po pitanju upotrebe strategija koje se najbolje mogu koristiti za podršku razvoju komunikacionih…
Upotreba psihoaktivnih supstanci u periodu adolescencije
Posted on December 4, 2022Adolescencija se smatra fazom najvećeg rizika od započinjanja sa upotrebom psihoaktivnih sredstava: cigareta, alkohola i ilegalnih psihoaktivnih supstanci kao što su ecstasy (MDMA), amfetamini, LSD, psilocin, ibogain, amfetamini, kokain, kanabis, halucinogene droge, sedativi i dr. Rezultati istraživanja na ovu temu za našu zemlju su zabrinjavajući : više od polovine ispitanika adolescenata aktivno puši, čak 90% (srednja adolescencija) njih je izvestilo da konzumira alkohol a kada su u pitanju droge, najčešća je marihuana – blizu četvrtine ukupnog uzorka ispitanika koristilo je…
Zašto je veza između majke i deteta (još od najranijih dana) tako jedinstvena i od formativnog značaja za dalji razvoj svake jedinke? Kako se formira ta specifična veze i koja je njena uloga u daljem razvoju svih nas? Šta znači biti brižna i responzivna majka? Na ova i slična pitanja probali su da odgovore najznačajniji psiholozi 20. veka, ali i naši savremenici. Temeljan i dugotrajan pristup istraživanju veze između majke i deteta svedoči o važnosti ove veze. Naučno je dokazano…
Postoje tri faze adolescencije: rana adolescencija (12 do15 godina); srednja adolescencija (15 do 18 godina); kasna adolescencija (18 do 26 godine). Promene u ranoj adolescenciji. Dešavaju se brze telesne promene. Vrlo ćudljivi. Pitaju se da li će biti normalni. Veoma su osetljivi na telesne promene i često porede svoj fizički izgled sa idealizovanom slikom, a to se naročito odnosi na devojčice koje su manje zadovoljno svojim telom i žele da smršaju. S obzirom da su promene brze, samim tim i…
Razgovor o razvodu sa decom Kada jednom odlučite razvesti se ili razdvojiti, dobro bi bilo objasniti situaciju vašoj deci. Iako nije uvek moguće, obično je najbolje da kao roditelji svojoj deci odluku o razvodu ili rastajanju ispričate zajedno i odjednom. Ako porodica ima više dece, savet je da sva deca budu prisutna zbog osećaja da mogu pružiti podršku jedni drugima. Najbitnija stvar je da svoju decu uverite da ih i dalje volite i da razvod nije njihova krivica. Savete prilagodite…