Važne navike mentalnog zdravlja koje uključuju suočavanje, otpor i dobro rasuđivanje, pomažu adolescentima da postignu sveukupnu dobrobit i stvore poziciju za pozitivno mentalno zdravlje u odraslom dobu. Promene rasploženja su česte tokom adolescencije. Međutim, jedan od pet adolescenata u jednom trenutku svog života ima ozbiljan poremećaj mentalnog zdravlja, kao što su depresija i/ili anksiozni poremećaj. Prijatelji i porodica mogu uvek da prate upozoravajuće znakove mentalnih poremećaja i pozovu ili ukažu na pomoć. Efektivni tretmani postoje i mogu uključivati kombinaciju psihoterapije…
kako razumeti adolescente
Adolescentna kriza označava da adolescenti tokom ovog razvojnog perioda prolaze kroz krize psihičkog i socijalnog funkcionisanja i ponašanja, koje se smatraju normalnim pojavama u ovom životnom dobu i koje u uobičajnom intezitetu nemaju patološki značaj. Međutim, manifestacije i pojave slične onima koje se označavaju kao adolescentna kriza, ali znatno izraženije, pogotovo ako se često ponavljaju, ili su u nekom vremenu trajne – mogu predstavljati znak patologije. Često se kaže da je „adolescentna kriza sve ono što se događa u adolescenciji…
Svima je poznato da kada dete uđe u period adolescencije ono u stvari ulazi u period burnih emocionalnih promena. Emocionalne promene kod adolescenta karakteriše izmenjen način doživljavanja sebe i sve veća sposobnost da se funkcioniše nezavisno. S obzirom da u ovom periodu dolazi i do kognitivnog i celokupnog intelektualnog sazrevanja, promene koje se dešavaju adolescentu utiču na to da adolescent počinje da doživljava sebe na drugačiji i složeniji način. Njihov doživljaj sebe postaje apstraktniji pa oni postaju zainteresovani za sopstvenu…