Depresija kod tinejdžera je ozbiljan problem mentalnog zdravlja koji izaziva dugotrajni osećaj tuge i gubitka interesovanja za aktivnosti. Depresija utiče na to kako vaš tinejdžer razmišlja, oseća i ponaša se, i može da izazove emocionalne, funkcionalne i fizičke probleme. Iako se depresija može pojaviti u bilo kom trenutku života, simptomi mogu biti različiti kod tinejdžera i odraslih. Pitanja kao što su pritisak vršnjaka, akademska očekivanja od strane roditelja pa i sebe, kao i nagle promene na telu, karakteristične za taj…
kako se oseca tinejdzer
Zašto je važno mentalno zdravlje svakog adolescenta?
Posted on February 10, 2019Važne navike mentalnog zdravlja koje uključuju suočavanje, otpor i dobro rasuđivanje, pomažu adolescentima da postignu sveukupnu dobrobit i stvore poziciju za pozitivno mentalno zdravlje u odraslom dobu. Promene rasploženja su česte tokom adolescencije. Međutim, jedan od pet adolescenata u jednom trenutku svog života ima ozbiljan poremećaj mentalnog zdravlja, kao što su depresija i/ili anksiozni poremećaj. Prijatelji i porodica mogu uvek da prate upozoravajuće znakove mentalnih poremećaja i pozovu ili ukažu na pomoć. Efektivni tretmani postoje i mogu uključivati kombinaciju psihoterapije…
Kleptomanija je nesposobnost da se osoba odupre impulsu krađe. Osobe koja imaju kleptomaniju su primorane da ukradu stvari. Često stvari koje kradu su malo ili skoro nimalo vredne i objekti koje oni uzimaju nisu potrebni za ličnu upotrebu ili za neku novčanu razmenu. Još jedan aspekt kleptomanije je važan a on podrazumeva osećaj napetosti pre krađe i osećanja zadovoljstva, zadovoljenja i/ili olakšanja prilikom krađe. Krađa se ne radi kako bi se izrazio bes ili osveta, ili kao odgovor na obmanu…
Adolescentna kriza označava da adolescenti tokom ovog razvojnog perioda prolaze kroz krize psihičkog i socijalnog funkcionisanja i ponašanja, koje se smatraju normalnim pojavama u ovom životnom dobu i koje u uobičajnom intezitetu nemaju patološki značaj. Međutim, manifestacije i pojave slične onima koje se označavaju kao adolescentna kriza, ali znatno izraženije, pogotovo ako se često ponavljaju, ili su u nekom vremenu trajne – mogu predstavljati znak patologije. Često se kaže da je „adolescentna kriza sve ono što se događa u adolescenciji…
Svima je poznato da kada dete uđe u period adolescencije ono u stvari ulazi u period burnih emocionalnih promena. Emocionalne promene kod adolescenta karakteriše izmenjen način doživljavanja sebe i sve veća sposobnost da se funkcioniše nezavisno. S obzirom da u ovom periodu dolazi i do kognitivnog i celokupnog intelektualnog sazrevanja, promene koje se dešavaju adolescentu utiču na to da adolescent počinje da doživljava sebe na drugačiji i složeniji način. Njihov doživljaj sebe postaje apstraktniji pa oni postaju zainteresovani za sopstvenu…