Adolescencija se smatra fazom najvećeg rizika od započinjanja sa upotrebom psihoaktivnih sredstava: cigareta, alkohola i ilegalnih psihoaktivnih supstanci kao što su ecstasy (MDMA), amfetamini, LSD, psilocin, ibogain, amfetamini, kokain, kanabis, halucinogene droge, sedativi i dr. Rezultati istraživanja na ovu temu za našu zemlju su zabrinjavajući : više od polovine ispitanika adolescenata aktivno puši, čak 90% (srednja adolescencija) njih je izvestilo da konzumira alkohol a kada su u pitanju droge, najčešća je marihuana – blizu četvrtine ukupnog uzorka ispitanika koristilo je…
adolescenti sa problemom
Postoje tri faze adolescencije: rana adolescencija (12 do15 godina); srednja adolescencija (15 do 18 godina); kasna adolescencija (18 do 26 godine). Promene u ranoj adolescenciji. Dešavaju se brze telesne promene. Vrlo ćudljivi. Pitaju se da li će biti normalni. Veoma su osetljivi na telesne promene i često porede svoj fizički izgled sa idealizovanom slikom, a to se naročito odnosi na devojčice koje su manje zadovoljno svojim telom i žele da smršaju. S obzirom da su promene brze, samim tim i…
Razvojne karakteristike deteta po uzrastu
Posted on July 27, 2020Radi lakšeg praćenja detetovog razvoja, slede tipične razvojne karakteristike na uzrastima koje svaki roditelj može da prepozna kod svog deteta i isprati ih. Da bi znali da li je potrebno dovesti dete psihologu, pročitajte ovaj tekst ovde. Rano detinjstvo (4-5 god): poteškoće u razlikovanju fantazije od realnosti, egocentrizam, nemogućnost da posmatraju jednu situaciju iz više uglova, pogrešno interpretiranje ponašanja drugih i neadekvatno reagovanje, nesposobnost da reše problem na logičan način, visoko samopoštovanje. Tipični problemi: iracionalni strahovi (usisivač, avion), poteškoće učestvovanja…
Zašto je važno mentalno zdravlje svakog adolescenta?
Posted on February 10, 2019Važne navike mentalnog zdravlja koje uključuju suočavanje, otpor i dobro rasuđivanje, pomažu adolescentima da postignu sveukupnu dobrobit i stvore poziciju za pozitivno mentalno zdravlje u odraslom dobu. Promene rasploženja su česte tokom adolescencije. Međutim, jedan od pet adolescenata u jednom trenutku svog života ima ozbiljan poremećaj mentalnog zdravlja, kao što su depresija i/ili anksiozni poremećaj. Prijatelji i porodica mogu uvek da prate upozoravajuće znakove mentalnih poremećaja i pozovu ili ukažu na pomoć. Efektivni tretmani postoje i mogu uključivati kombinaciju psihoterapije…
Kleptomanija je nesposobnost da se osoba odupre impulsu krađe. Osobe koja imaju kleptomaniju su primorane da ukradu stvari. Često stvari koje kradu su malo ili skoro nimalo vredne i objekti koje oni uzimaju nisu potrebni za ličnu upotrebu ili za neku novčanu razmenu. Još jedan aspekt kleptomanije je važan a on podrazumeva osećaj napetosti pre krađe i osećanja zadovoljstva, zadovoljenja i/ili olakšanja prilikom krađe. Krađa se ne radi kako bi se izrazio bes ili osveta, ili kao odgovor na obmanu…