Browsing Tag

roditeljstvo

Adolescenti Istaknuto Roditelji

Kako podići samopouzdane tinejdžere? (I zašto je to važno?)

Adolescencija je period mnogih izazova. Nečije telo počinje da sazreva i postaje više kao odraslo, dešavaju se prva romantična iskustva, stvaraju se bliska prijateljstva, razvijaju se novi hobiji i dešavaju se mnoge druge promene. Dok s jedne strane adolescenti teže autonomiji od svojih roditelja, s druge strane, ono što roditelji govore i misle o njima ostaje važan izvor informacija (Grotevant & Cooper, 1985). Povratne informacije od drugih su posebno važne tokom tinejdžerskih godina, jer pomažu adolescentima da formiraju svoju sliku…

Continue Reading

Istaknuto Roditelji

“Responzivna briga” majke prema detetu

Responzivna briga majke

Zašto je veza između majke i deteta (još od najranijih dana) tako jedinstvena i od formativnog značaja za dalji razvoj svake jedinke?  Kako se formira ta specifična veze i koja je njena uloga u daljem razvoju svih nas?   Šta znači biti brižna i responzivna majka? Na ova i slična pitanja probali su da odgovore najznačajniji psiholozi 20. veka, ali i naši savremenici. Temeljan i dugotrajan pristup istraživanju veze između majke i deteta svedoči o važnosti ove veze. Naučno je dokazano…

Continue Reading

Istaknuto Roditelji

Šta je perinatalna depresija?

Perinatalna depresija je vrsta depresije koja se može javiti ili tokom ili nakon trudnoće (obuhvata prenatalnu i postpartalnu depresiju). Simptomi mogu varirati od blagih do ozbiljnijih a mogu uključivati razne poremećaje raspoloženja. Prenatalna depresija je vrsta depresije koja počinje i traje tokom trudnoće a depresija koja počinje nakon rođenja deteta i traje do godinu dana se naziva postpartalna (postporođajna) depresija. Majke koje su pogođene ovom depresijom mogu iskusiti osećanja ekstremne tuge, anksioznosti i umora, koje im u značajnoj meri otežavaju…

Continue Reading

Roditelji

Da li su savetovanje i psihoterapija potrebni detetu?

Postojanje problema kod deteta ne znači nužno i uključivanje u tretman. Važno je utvrditi izvor problema, ko može da se menja i kakva vrsta promene je potrebna. Uključivanje u terapiju nekada predstavlja stigmu za dete, ima negativan uticaj na samopoštovanje deteta (doživljaj stida, sramote, neuspeh (ovo važi i za odrasle) i može da provocira strah kod deteta. Ako je dobit slaba, a stopa spontanog oporavka za problem visoka, bolje je reći detetu i roditeljima da problem nije za tretman, da…

Continue Reading

Adolescenti Istaknuto Roditelji

Saveti za roditelje tinejdzera i mladih tokom krize izazvane virusom Covid-19

Imati tinejdžere zatvorene kod kuće tokom virusne krize možda nije toliko naporno kao što je biti zatvoren sa malom decom, ali definitivno ima svojih izazova. Dok će mlađa deca biti oduševljena time što će imati roditeljsku pažnju 24/7, adolescenti će se verovatno osećati drugačije. Evo nekoliko saveta za roditelje tinejdžera (i mladih koji se odjednom vraćaju sa fakulteta) za to vreme: Naglasiti im da je socijalno distanciranje u fizičkom smislu obavezno Prvi izazov kod tinejdžera i mladih može biti njihovo…

Continue Reading

Istaknuto Roditelji

Zašto su prvorotkinje podložne osećanju stida i krivice?

Moderno majčinstvo ima cenu mnogo veću nego ranije. Jedan deo  prvorotkinja majčinstvo počinje da doživljava kao paradu pogrešnih koraka gde se svakom koraku sudi, ma šta one uradile. Prema istraživanju koje je sproveo Time, više od 70 odsto anketiranih majki reklo je da oseća pritisak da rade stvari na određen način a više od polovine je reklo da oseća značajnu krivicu i/ili stid za zbog načina na koji nešto radi ili ne radi. Najčešća od svi stvari koje rade ili…

Continue Reading

Autizam Roditelji

Uređenje igraonice i materijali za sprovođenje Son Rise programa

Uređenje sobe, igraonice, za dete ne mora biti skupo i nije bitno da izgleda potpuno isto kao sobe koje se koriste u Son-Rise Programu Američkog centra za lečenje autizma. Važno je da stvorite najsigurniju i od distrakcija (onoga što može da odvlači pažnju) slobodnu sobu za svoje dete. Što se poda tiče bitno je izabrati pod koji ne odvlači pažnju detetu( da nema šare). Rad sa detetom u igraonici(sobi) omogućava vam da eliminišete distrakcije kao što su braća i sestre,…

Continue Reading

Istaknuto Roditelji

Iz roditeljskog dnevnika “Moje hiperaktivno dete”

Ovom prilikom želimo da vam predstavimo malo drugačiji tekst. Tokom višegodišnjeg rada prikupljali smo različita svedočenja roditelja, kako iz anamnestičkih podataka, tako i tokom savetodavnog rada, i tokom rada sa decom, odnosno njihova svedočenja o problemima sa kojima se susreću prilikom odrastanja, o stvarima koje im smetaju kod njih samih i koje bi želeli da promene. Normalno je da mala deca budu hiperaktivna, da su u pokretu, da istražuju i da su nemirna. U okvirima normalnog razvoja motorna aktivnost se…

Continue Reading

Istaknuto Roditelji

Kako roditelji nenamerno postanu izvor stresa za svoju decu sportiste?

Nekoliko godina unazad je počeo trend učenja mlađih sportista kako da stvore zdrav psiholoski odgovor na dato okruženje. Ono što je potpuno zapostavljeno jeste edukacija roditelja na način kako da podrže i dopune obučene trenere u onome što rade i kako da pruže zaista adekvatnu podršku svojoj deci. Svi roditelji se u određenoj meri identifikuju sa svojom decom i na taj način im žele sve najbolje. Nažalost, u nekim slučajevima stepen identifikacije postaje preteran. Kada se roditelji prekomerno identifikuju sa…

Continue Reading

Roditelji

Uticaj očeva na razvoj dece

Istraživanja o ulozi majke u razvoj detata ima dosta i to uglavnom zato što teorija o afektivnom vezivanju daje jednu dobru osnovu za izvođenje takvih istraživanja. Nijedna takva teorija nije postojala za očeve, do nedavno, kada su neki istraživači pokušali da gledaju očeve kao „drugog roditelja“. Kao rezultat tog istraživanja utvrđeno je da očevi igraju suštinsku ulogu u vaspitanju svoje dece. Oni mogu biti osetljivi i negujući isto kao i što su i majke. Negovanje očevog prisustva pomaže deci u…

Continue Reading